Gmina Aleksandrów Kujawski – to gmina wiejska leżąca w centralnej części Polski, w południowo-wschodnim fragmencie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie aleksandrowskim. 132 km2 malowniczo położonych terenów o wspaniałych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Całości tego niezwykłego pejzażu dopełniają pola uprawne, łąki, pastwiska gdyż gmina specjalizuje się w produkcji rolnej ( 74% ogólnej powierzchni stanowią pola uprawne).

Dane statystyczne Aleksandrów Kujawski

Gmina posiada dogodne położenie w bliskim sąsiedztwie autostrady A-1 oraz drogi krajowej nr -91, a także korzystne połączenia kolejowe. Otoczenie takich aglomeracji jak Toruń ( 20 km), Bydgoszcz ( 74 km) oraz Gdańsk (190 km), a także miejscowości uzdrowiskowej Ciechocinek, która graniczy z nami, wpływają na atrakcyjność naszej gminy.

Drogi i kolej

Autostrada

Gmina Aleksandrów Kujawski liczy sobie 28 sołectw, w których mieszka 12 tys. mieszkańców, o ogromnym potencjale i kreatywności, i co roku przybywa chętnych do zamieszkania u nas. Na terenie gminy działa wiele organizacji pozarządowych, które kreują życie kulturalne naszej Małej Ojczyzny. Gmina dysponuje bogatą ofertą edukacyjną.

Bezpłatny żłobek dla mieszkańców gminy, 4 nowoczesne przedszkola oraz 6 szkół podstawowych. To realna pomoc dla rodziców- mieszkańców naszej gminy.

Dwa jeziora ( Ostrowąs i Służewo) z pełnym zapleczem turystyczno-sprzętowym, ścieżki rowerowe, szlaki wypraw konnych, agroturystyka to miejsca najczęściej i najchętniej wybierane przez naszych mieszkańców, jak i odwiedzających naszą gminę.

Gmina myśli także o rozwoju przedsiębiorczości, wyznaczając tereny pod inwestycje.

Specjalny Obszar Gospodarczy w miejscowości Ośno SOGO to doskonałe miejsce do zainwestowania. Ponad 80 ha gruntu z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego, dedykowany jest między innymi działalności produkcyjnej, składowej lub magazynowej. Dobrze skomunikowany, w odległości 10 km od węzła autostradowego A1 w miejscowości Odolion.

Na terenie gminy rozwija się biznes lokalny. W mieście Aleksandrów Kujawski ulokowały się firmy z branży:

  • spożywczej MARTIN BRAUN,
  • rolniczej- nawozy dla rolnictwa Agrii Polska
  • BIN – producent silosów dla rolnictwa.

Gmina Aleksandrów Kujawski wpiera rozwój rodzimej przedsiębiorczość oraz tworzy klimat przyjazny dla rozwoju przyszłych inwestycji w gminie.

Informacje dotyczące sytuacji makroekonomicznej w Polsce można uzyskać pod adresem: http://www.paih.gov.pl/polska_w_liczbach